A Lonely Planet utazási magazin egy 10-es listát állított össze a világ legnagyszerűbb építményeiről. Az összeállításban ikonikus nevezetességek, katedrálisok, paloták és modern stadionok is szerepelnek. Neked melyik a kedvenced?
Talán senkinek sem meglepetés, hogy az egykor 50 ezer férőhellyel rendelkező Colosseum is bekerült a világ legszebb épületei közé. Érdekesség, hogy tavaly ősszel a nagyközönség előtt megnyitották a legfelső (4. és 5.) emeleteit is, melyek a '70-es évek közepe óta, azaz több, mint 40 éve zárva voltak. Ha azóta még nem láttad, a következő alkalommal érdemes lehet felkeresned, mert ez a magasság már tényleg elképesztő rálátást nyújt a Colosseumra! A restauráció következő lépése egyébként az aréna alatti részek felújítása lesz.
Grand Lisboa, Makaó
Bár Makaó területe csak egy átlagos budapesti kerületéhez mérhető, ez a világ legsűrűbben lakott helye. Ennek ellenére itt található a világ egyik legszebb és legegyedibb építménye, az arany színű ablakokkal rendelkező, lótuszvirágot ábrázoló Grand Lisboa, mely egy 400 szobás hotelnek (Grand Lisboa Hotel) ad otthont. Egy éjszaka az ötcsillagos szállodában amúgy 30-36 ezer Ft között mozog, szóval az ára nem is olyan vészes.
© IMA
Boldog Vazul-székesegyház, Moszkva, Oroszország
Az Istenanya oltalma templom Moszka legjelentősebb turisztikai látványossága, melyet IV. (Rettegett) Iván épített 1555 és 1561 között. Az épületegyüttes legnagyobb eleme az 57 méter magas, hagymakupolával ékesített torony, illetve, az alatta lévő főtemplom, melyet még 8 kisebb templom vesz körül. Eredetileg ugyanolyan fehér színű volt, mint a Kreml arany kupolájú dómjai, csupán elkészülte után 200 évvel, a 17. században festették át a ma is látható színeire.
© My Holiday Guru
Pena Palota, Sintra, Portugália
Számomra nagy meglepetés, hogy ez a mór épületegyüttes került be a világ legszebbjei közé (sok mást tudtam volna helyette választani), de tény, a Palacio de Pena nem tévedésből került be a Lonely Planet összeállításába. A 19. században épült palota inkább egy mesebeli csiricsári kastélyra emlékeztet, mintsem az egykori portugál királyi család nyári rezidenciájára, mely 1910 óta áll üresen. Ez a palota egyébként nincsen messze Liszabontól, szóval akik érdekel, érdemes lehet rászánni egy napot.
© Wikipedia
Pekingi Nemzeti Stadion, Peking, Kína
A "madárfészekként" is emlegetett stadion 2008 júniusában készült el és 80.000 ember befogadására alkalmas. Kína legfőbb stadionjának felhasználható területe nagyjából 204 000 m², acélszerkezetének összhossza pedig több, mint 36 km hosszú - ezek pedig hihetetlen adatok. Itt rendezték meg a 2008-as Olimpiai játékokat és a 2015-ös atlétikai világbajnokságot, 2022-ben pedig a téli Olimpiai játékokat és a Paralimpiát fogják itt tartani.
© Wikipedia
© Travel Hunter
Sydney-i Operaház, Sydney, Ausztrália
Az eredeti 4 év építési idő helyett 14 éves késéssel, 1973 októberében, a dán Jorn Utzon építész vezetésével adták át a Sydney-i Operaházat, mely azóta Ausztrália egyik jelképe lett. Kevesen tudják, de a fényvisszaverő képességgel rendelkező, svéd csempével borított tetejét a város jachkikötőjében gyakran álldogáló vitorlákról mintázta az építész.