A nagy sikerre való tekintettel cikksorozat készül a világ legszebb hegyeit felvonultató összeállításomból - ezúttal a Ti személyes ajánlásaitok és kéréseitek alapján állítottam össze az anyagot. Fogadjátok sok szeretettel, egy élmény volt ezt a cikket elkészíteni!
A cikksorozat többi részét a következő linkeken tekinthetitek meg: I. rész / II. rész
© Wikipedia
Ararát-hegy, Törökország
Törökország rengeteg turisztikai nevezetességgek rendelkezik: némelyik csalódást okoz a látogatóknak, az Araráthoz hasonló természeti szépségek viszont garantáltan többet hoznak annál, mint amire számítani lehet. A török-örmény határ közelében fekszik ez az 5137 méter magas kétcsúcsú vulkáni masszívum, melynek a kerülete közel 40 kilométer. Egészen a 19. századig senki sem merte meghódítani, mert állítólag itt fekszenek Noé bárkájának maradványai, aki innen népesítette be a Földet (erről egyébként műholdképek is készültek, érdemes rákeresni annak, akit érdekel) - ám eddig semmilyen perdöntő bizonyítékok nem születtek az ügyben.
© Getty Images
Uluru, Ausztrália
Az Uluru (másnéven az Ayers Rock) Ausztrália közepén, az északi területen fekszik az Uluru-Kata Tjuta Nemzeti Park területén, mintegy 6 órányi autóútra a legközelebbi nagyvárostól, Alice Springtől. Ez az óriási homokkő sziklatömb "csupán" 800 méter magas, de a kutatások szerint a legnagyobb része a föld alatt található - a titokzatossága miatt a mai napig a világ egyik legszentebb helyének tartják és sokan zarándokolnak el ide. Az Uluru egyébként Ausztrália legszebb helyeinek egyike, ezért akkor is érdemes meglátogatnod, ha csak pár órát tudsz tartózkodni a közelében.
© Time for Iran
Damávand, Irán
Magányosan, Irán fővárosától, Teherától úgy 70 km-re észak-keletre található ez a rétegvulkán, Ázsia legmagasabb vulkánja a maga 5610 méterével. A legtöbb túraügynökség szerint a profi hegymászóknak ez az egyik "legkönnyebben" elérhető 5000 feletti magassággal rendelkező hegycsúcs - de a "könnyűt" természetesen ne becsüljük alá, mert rendkívüli fizikális felkészülés és állóképesség szükséges a megmászásához. Erről egy jó kis beszámolót is találhattok ITT.
© Wikipedia
Parinacota, Bolívia
Dél-Amerika tele van szebbnél szebb hellyel! Ilyen a Bolívia és Chile határán fekvő Andok és a Nevadoes de Payachata vulkáni komplexum egyik tagja a 6348 méteres Parinacoti vulkán, ami egyszerűen fantasztikus látványt nyújt "ikertestvérével", a 6282 méteres Pomerape-vel. A szinte tökéletesen szimmetrikus hegyhez az ötórányi autóútra lévő La Paz (Chile) a legközelebbi nagyváros, ezért innen hódítja meg a legtöbb profi hegymászó. Érdekesség, hogy a hegy mellett lévő Chungará-tó egy vulkáni kitörés alkalmával keletkezett úgy 8000 évvel ezelőtt és a világ egyik legmagasabban fekvő tava.
© Getty Images
Danxia, Kína
Leginkább az előző cikkemben bemutatott, perui Andokban lévő Vinicunca szivárványhegyhez tudnám hasonlítani Délkelet-Kína színpompás homokköveit, melyeket 2010-ben nyilvánítottak az UNESCO Világörökség részévé. A 25 millió évvel ezelőtt erózióval keletkezett Danxia-hegyek összesen több, mint 73 ezer hektárnyi földterületen láthatóak. A geológiai parkhoz lévő a legközelebbi település Csangje (Zhangye), ami szinte teljes mértékben a turizmusból tartja fent magát.
© Shughal
Trango Tower, Pakisztán
Akár a világ legkülönlegesebb helyei közé is beillene ez a már-már függőleges csodahegy! Pakisztán északi részén, a Karakorum hegyláncolatban helyezkednek a Trango-tornyok, melyek a világ legnehezebben megmászható hegyei közé tartoznak - közülük a 6286 méteres Trango Tower a leghíresebb, melynek szinte teljesen függőleges a dőlésszöge.
© Rinjan National Park
Rinjan, Lombok, Indonézia
A világ egyik legnépszerűbb úticélpontjának választott Indonéziában, Lombok szigetén található a 3726 méter magas Mount Rinjan nevű tűzhányó, mely a róla elnevezett Gunung Rinjani Nemzeti Park területén helyezkedik el. A vulkán 2008 óta az UNESCO Világörökségi listájának tagja, legutóbb pedig 2010-ben tört ki utoljára. A Rinjan tetejéről egyébként fantasztikus látvány nyílik a környező tájra és a mellette lévő Segara Anak tóra: ITT például egy személyes beszámolót is olvashattok a megmászásáról!
© Audley Travel
Etna, Szicília, Olaszország
A 3329 méteres magasságával és 136 kilométeres kerületével Szicília szinte bármely pontjából lehet látni az Etna aktív vulkánját, ahol 2300 méter magasságig bárki feljuthat sílifttel - onnan viszont már csak a helyi túravállalatok vezetőinek kíséretében lehet felmenni a kráter közelébe. A hegy lábánál egyébként rengetegen termesztenek szőlőt, hiszen a vulkáni talaj kiváló bor- és gyümölcstermesztésre.
© Flying and Travel
Cotopaxi, Ecuador
Ecuador második legmagasabb hegye, az Andokban található Cotopaxi 5897 méterre nyúlik ki a magasba - feltűnő és csodaszép megjelenése miatt nem hiába tartják Dél-Amerika egyik legszebb tájának. Ez a hatalmas rétegvulkán több, mint 50-szer tört ki 1738 óta - a legutóbb 2015 augusztusában -, és ma is a Föld egyik legaktívabb vulkánjának tartják. A legtöbben az ország fővárosából, a vulkánhoz közeli Quito-ból indulnak a Cotopaxi meghódítására, ami még a profi hegymászóknak sem egy "könnyű" feladat.
© Getty Images
Mount Rainier, Washington, USA
A Cascade-hegységhez tartozó aktív vulkán az USA legjegesebb hegycsúcsa, ami 25 gleccsernek és 6 folyónak ad otthont. Nem csoda, hogy rengegeg hollywoodi moziban láthattuk már a 4392 méter magas hegyet, ami tiszta idő esetén még Seattle-ből is látható (a helyiek állítólag ez alapján jósolják meg a napi időjárást). A hegycsúcs Peter Rainier brit származású admirális tiszteletére lett elnevezve Rainier-re, ma már pedig az USA legcsodálatosabb helyei között tartják számon.